Komunikaty
10 lipca 2014

List Grotmaszta

 

List ustępującego grotmaszta Bractwa Kaphornowców Gdynia, 8 lipca 2014 r.

 

Siostry i Bracia Kaphornowcy,

dobiega końca mój czas pełnienia zaszczytnej funkcji grotmaszta Bractwa Kaphornowców. Z perspektywy niespełna ośmiu lat stwierdzam z przekonaniem, że w pełni wywiązałem się z pracy dla Bractwa i mogę dziś dokonać przemyśleń, podsumowań i podziękowań. Towarzyszy mi refleksja, że wiele zadań oraz decyzji stało się moim oraz Waszym udziałem. Wszystko, co czyniłem, wynikało z głębokiego przekonania, iż nadrzędną wartością jest dobro Bractwa Kaphornowców. W minionych latach przeszło ono wiele zmian. Obecnie działamy w innej żeglarskiej rzeczywistości, często będącej przedmiotem gorących dyskusji. Efekt naszego wspólnego wysiłku jest dostrzegalny, a wkroczenie w kolejne lata istnienia to doskonała okazja do dalszego doskonalenia organizacyjnego, na miarę dzisiejszych czasów. 

W pracy dla Bractwa zawsze kierowałem się przekonaniem, że najważniejsi jesteście Wy i nasza przyjaźń. Na swojej żeglarskiej i kaphornowej drodze spotkałem wielu znakomitych ludzi morza, żeglarzy i współpracowników tworzących Kapitułę Bractwa Kaphornowców. Od wszystkich Was dużo się nauczyłem i to Wy utwierdzaliście mnie w przekonaniu, że warto było podjąć się obowiązku kierowania Kapitułą. Morze nauczyło mnie pokory i wiary w załogę, dla której byłem dowódcą, tak jak dla Was grotmasztem. Za te wszystkie wspólne chwile dziękuję.

Proszę Was, abyście zawsze pamiętali o tym, że pokonanie przylądka Horn jest wielkim wyzwaniem dla bezpieczeństwa i zobowiązaniem całej załogi, a kaphornowe osiągnięcia żeglarskie dostępne są dziś dla wybranych. Dbajcie o nasze Bractwo Kaphornowców, o żeglarski etos, pamięć o dokonaniach polskich żeglarek i żeglarzy, pielęgnujcie nasze tradycje, a w następcach wyzwalajcie entuzjazm pokonywania własnych słabości i podejmowania najwyższych żeglarskich wyzwań. 

Proszę Was o wsparcie dla mojego następcy, którego wybierzecie na Walnym Zgromadzeniu Bractwa Kaphornowców 16 sierpnia 2014 roku. Proszę o liczny udział i rozwagę wyboru nowego grotmaszta, reprezentanta całego naszego środowiska. Jestem głęboko przekonany, że mój następca będzie mógł liczyć na Waszą pomoc w każdej sytuacji. Wspólnie wykonacie stojące przed Wami nowe zadania i sprostacie wszelkim wyzwaniom.

 

Życzę Wam wytrwałości, dobrego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu żeglarskim, osobistym oraz zawodowym.

Pokłon Hornowi,
grotmaszt Bractwa Kaphornowców
kontradmirał dr inż. Czesław DYRCZ

Przejdź do paska narzędzi