Aktualności
13 stycznia 2020

Na wieczną wachtę odeszła Elżbieta Sławomira Lisowska – Albatros Hornu

W dniu 20 listopada 2019 r., przeżywszy osiemdziesiąt lat, odeszła na wieczną wachtę Elżbieta Sławomira Lisowska, członek Bractwa Kaphornowców – Albatros Hornu. Zabrała ze sobą ogromny bagaż doświadczeń w organizacji rejsów i wypraw żeglarskich, a nazbierało się tego na kilka życiorysów żeglarskich.

Urodziła się we Włodawie, w młodości mieszkała w Warszawie. Potem mieszkała w Koszalinie, z tym miastem związana zawodowo i odznaczana za działalność na rzecz środowiska. Następnie powróciła do Warszawy w 1987 r.

Naukę żeglowania rozpoczęła w klubie „Tramp” w Koszalinie. Pierwszy stopień żeglarski uzyskała w 1967 r. Pozostawała aktywna w tej dyscyplinie do końca lat dziewięćdziesiątych.
Kompetentna w działaniach, szybko odnalazła się w gronie osób kierujących lokalnym żeglarstwem pełniąc funkcję Członka Zarządu Okręgu Żeglarskiego w Koszalinie i Członka Rady Klubu Morskiego „Tramp”.

Uczestniczyła w przedsięwzięciu budowy jachtu „Wojewoda Koszaliński” jako skarbnik Komitetu Budowy.

Istotne daty w dalszej działalności:
1978 r.- uzyskała stopień jachtowego sternika morskiego
1983 r.- wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego
1984 r. – współdziałała w odtworzeniu Ligi Morskiej w Koszalinie
1974 r. – Pierwszy rejs morski na s/y Dar Koszalina
1998 r. – ostatni rejs morski na s/y Sagitarius, aluminiowy, 20 metrowy kecz

Praktykę żeglarską zdobywała także na jachtach „Jurand”, „Bies”, „Wielkopolska”, „Zawisza Czarny”, „Copernicus”, „Fryderyk Chopin”, „Gryfita” i niżej wymienione.
Przepłynęła pod żaglami 97 500 Mn, w tym 93 000 Mm na funkcjach oficerskich.

Wyróżniające osiągnięcia:
– w latach 1981-1982 współorganizator i pierwszy oficer rejsu na s/y Wojewoda Koszaliński do Ameryki Południowej z okrążeniem Przylądka Horn; druga w kolejności polska żeglarka w historii okrążeń Przylądka Horn. Rejs wyróżniony Honorową Nagrodą Rejs Roku 82’ i Srebrnym Sekstantem.
– w latach 1984-1986 współorganizator i pierwszy oficer rejsu na s/y Tropiciel dookoła świata; pierwsza po II wojnie światowej harcerska wyprawa dookoła świata. Rejs wyróżniony Honorową Nagrodą Rejs Roku 86’ i Srebrnym Sekstantem.
-w latach 1991-1992 pierwszy oficer na s/y Warszawska Nike na Columbus Race na trasie atlantyckiej.

Od czterdziestu lat partnerka i żona kapitana Ryszarda Wabika

Przejdź do paska narzędzi